Łowisko Jerzyn

  • Łowisko Jerzyn
  • Wielkość (ha): 46
  • Ilość stanowisk: 52
  • Średnia głębokość (m): 4
  • Rekord łowiska: 23,5 kg
  • Toalety: tak
Udostępnij
Facebooktwitterpinterestlinkedin

 

 

Łowisko Jerzyn to około 45 hektarowy zbiornik polodowcowy o podłużnym kształcie. Położony blisko Pobiedzisk we wsi Jerzyn. Prowadzone jest przez prężne osoby ze Stowarzyszenia Jutrzenka.

Na miejscu znajduje się stanica wraz z domkiem do wynajęcia. Blisko zlokalizowany jest także plac zabaw dla dzieci i możliwość wynajęcia łodzi i innych środków pływających dla chcących aktywnie spędzić czas nad wodą.

To co nas wędkarzy- karpiarzy interesuje to rybostan, a jest on imponujący. Dla łowców drapieżników jest to wymarzony raj, lecz zazwyczaj poza sezonem karpiowym, podczas którego dominują rozłożone namioty wkoło jeziora. Możliwość używania wszelkich środków pływających powoduje, iż ciężko jest spinningistom przeczesywać wodę, kiedy pełno w toni kilkusetmetrowych żyłek.

Kiedyś zbiornik ten był jednym z popularniejszych w kraju, jeśli chodzi o połów suma. Prowadzona gospodarka wodna gospodarzy łowiska jest jednak ukierunkowana na usunięcia wszystkich jednostek tej drapieżnej ryby i stworzenia łowiska typowo karpiowego. Aczkolwiek oprócz suma, występują tam wszystkie inne drapieżniki w imponujących rozmiarach, jak: szczupak, sandacz, okoń.

Skupiając się jednak na karpiowym celu, to wodę tę zamieszkuje duża populacja karpia w przedziale wagowym 4-12 kg. Zdarzają się również okazy 20 +, oraz imponujące amury.

Ryby są zdrowe i bardzo waleczne. Coroczne zarybianie nowymi egzemplarzami karpia, powoduje, iż wywierana presja na te starsze osobniki zmusza je do aktywnego żerowania cały sezon.

Z czego oczywiście karpiarze powinni się cieszyć, gdyż łowiska rozmieszczone wzdłuż linii brzegowej umożliwiają łowienie z sukcesami od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Zbiornik jest zróżnicowany głębokościowo i waha się od 2 m w pasie przybrzeżnej do nawet 13 m w jego najgłębszych rejonach. Dno jest pokryte lekkim namułkiem w większości obszaru, lec przy pasie nadbrzeżnym w którym króluje szeroki pas trzciny występuje twarde dno.

Obfitość pokarmu naturalnego jak małże, raki itd. powoduje iż karpie chętnie gustują w produktach z nuta pokarmu naturalnego. Dodatkowym smaczkiem na te większe ryby jest dodatek wątroby, który używany był we wcześniejszych latach do skutecznego polowania na sumy. Starsze karpie korzystając z tego smaku, również przyzwyczaiły swoje receptory do tego zapachu.

Chcąc zapolować na te większe okazy, powinniście uzbroić się w cierpliwość, oraz zestaw naturalnych zapachów.

Zestawy końcowe jakie sprawdzają się na tej wodzie, są naprawdę zróżnicowane i w zależności od pory roku, oraz pogody możecie kombinować z każdym rodzajem, aczkolwiek zachęcamy do jak najbardziej naturalnej prezentacji przynęty.

Jeżeli chodzi o zanętę to nie ma żadnych obostrzeń.

Jedynym minusem podczas sezonu wakacyjnego jest poruszanie się turystów po zbiorniku kajakami, rowerami wodnymi itd. Przez zbiornik przebiega trasa kajakowa, która gospodarze, jak i karpiarze muszą respektować.

Na szczęście turystyczne wycieczki odbywają się na środku tafli wody, co nie wpływa wymiernie na jakość i ilość brań.

Wszystkie informacje na temat regulaminu i aktualnych stawek za łowienie uzyskacie na stronie łowiska: www.lowisko-jerzyn.pl

 

 

 

 

 

Obserwuj nas
Facebookpinterestinstagram