Łowisko Uljanki – Ukraina

  • Łowisko Uljanki – Ukraina
  • Wielkość (ha): 22
  • Ilość stanowisk: 25
  • Średnia głębokość (m): 2,5
  • Rekord łowiska: 29,6 kg
  • Toalety: Tak
  • Numer kontaktowy: +38 066 454 2223
Udostępnij
Facebooktwitterpinterestlinkedin

Łowisko Uljanki zlokalizowane jest w odległości 600 km od polskiej granicy w Dorohusku. Po przekroczeniu ukraińskiej granicy, kierujemy się trasą na Kijów, do którego podróż zajmie wam ok 7 godzin. Z Kijowa na Uljanki jest już tylko 85 kilometrów, malowniczej drogi wzdłuż Dniepru.

Na miejscu wita nas ten zaledwie 22 ha zbiornik, który na niewielkim areale kryje duży potencjał. Bardzo zadbany akwen, z dużą populacją karpia, której średnia wielkość przekracza znacznie 10 kg. Ryby są waleczne i w dobrej kondycji.  Aktualny rekord łowiska, to karp o wadze 29,60 kg. Ten wynik to również nieoficjalny rekord Ukrainy w wielkości karpia. Ale również ten oficjalny, wynoszący nieco powyżej 26 kg, został ustanowiony na Uljankach, podczas trwania jednych z zawodów. Rybostan tej wody, to także amur, wszelkiego rodzaju drapieżniki, jesiotry, oraz zjawiskowo wyskakujące z wody veslonose.

Teren łowiska jest ogrodzony, zamknięty i dozorowany całą dobę. Przy każdym z 25–ciu stanowisk, można zostawić samochód, oraz rozłożyć dużej wielkości obozowisko dla kilku osób. Kilka miejscówek, jest z pewnych względów atrakcyjniejsze od pozostałych. Chociaż ryby żerują wszędzie, to jednak stanowiska skrajne i ulokowane przy zatokach są najbardziej oblegane.

Brzeg jest bardzo stromy, a zejścia do wody są zbudowane w postaci schodów. Nie sprawia to jednak problemu podczas łowienia, a kładki na stanowiskach są stabilne i nowe.  Miejsca zielone, są przystrzyżone i zadbane.

Dookoła jeziora rośnie wiele drzew, dających komfort w upalne dni.  Dostępne są również toalety, oraz biwakowe prysznice.

Sama woda jest bardzo czysta i zadbana. Dno jest w większości twarde i pozbawione mocnych zaczepów.  Średnia głębokość wynosi 2,5 m, a w najgłębszym miejscu nawet 3 m. Regulaminową, dozwoloną techniką łowienia na Uljankach jest wyłącznie rzut. Ryby są przyzwyczajone do spombów, i nęcenia wszelkimi metodami, ale tylko z brzegu. Z racji tego, iż łowisko, jest typowo rzutowe, ryby przyzwyczaiły się do żerowania w określonej odległości od stanowisk. Ta więc dla umiejących rzucać daleko, łowisko to stwarza więcej możliwości, praktycznie na każdym stanowisku.  Nie należy się jednak zrażać, bo wiele miejsc, posiada ścieżki żerowania dużych karpi właśnie blisko brzegu. Karpie na tej wodzie, przywykły do małych przynęt, dużej ilości ziaren i pelletu jako zanęty, oraz szybko pracujących, rozpuszczalnych kulek. Brak smaków lub aromatów dominujących więc każdy rodzaj przynęty, pozwoli nam zwabić upatrzone okazy.

Łowić mogą 4 wędki na jednego, samotnie łowiącego na stanowisku, lub dwie osoby mogą rozdziel po 2 wędki na osobę.  Na Uljankach, obowiązuje bezwzględny zakaz używania plecionki jako linki głównej.

Koszt rezerwacji wynosi 600 hrywien za dobę, co przy aktualnym kursie, daje około 80 zł, czyli w przeliczeniu na ilość wędek – 20 zł/wędkę. Nie jest to wygórowana cena, a pływające tam ryby to dostateczna zachętą do odwiedzenia łowiska.

Sklepiki w pobliskich miejscowościach dają możliwość uzupełnienia, zapasów jedzenia i picia więc głód wam nie grozi.

Gospodarz wody to Juri, u którego każdego dnia, po godzinie 12-tej można telefonicznie dokonać rezerwacji. Tel kontaktowy to: +38 066 454 2223. Można to także zrobić na stronie www.ozero-ulyaniki.com.ua. Miejscówkę dla siebie, należy rezerwować ze sporym wyprzedzeniem, bo miejsce to cieszy się dużą popularnością wśród ukraińskich i nie tylko wędkarzy.

Obserwuj nas
Facebookpinterestinstagram