Zwiększenie zasięgu w echosondzie bezprzewodowej firmy ,, Lucky Fishfinder”.

Udostępnij
Facebooktwitterpinterestlinkedin

 

 

 

Wydawałoby się, że za 360 zł,  nie można żądać za dużo, ale jeśli komuś wystarczy funkcja zbadania głębokości i struktury dna, to śmiało mogę tę echosondę polecić. Mało tego, podam nawet sposób jak zwiększyć zasięg, z oryginalnego 50-70 m, do ponad 100m. Osobiście pływałem z tym sprzętem na ok 120 m i echosonda chodziła bez zarzutu.

Można się spotkać z opiniami, że jest to bardziej głębokościomierz niż echosonda, ale nawet jeśli to ilość ludzi, którzy ją posiadają jest ogromna. Dlatego myślę, że moja porada może być przydatna dla wielu osób.  Pokaże jak zamontować ją do łódki jeśli ktoś nie chce robić dziury w dnie kadłuba, tak, żeby można ją w prosty sposób montować, a po zasiadce demontować.

 

 

W internecie można znaleźć dużo porad jak to zrobić. Jedną z nich jest rozcięcie wzdłuż sonaru, odlutowanie anteny, która jest sprężynką i wlutowanie w to miejsce kabla antenowego. Jest to dobry sposób, ale można iść krótszą drogą, gdyż należy odciąć tylko górną część górnej pokrywy, tam gdzie jest antena, a następnie dolutować przewód antenowy ekranowy długości ok 7 cm. Następnie z drugiej strony przylutować końcówkę SMA-RP. Złączki te występują w dwóch rodzajach a różnią się grubością kabla, który chcemy zastosować.

 

 

 

Gniazdo SMA-RP zaciskane na H155 , W1 lub złącze gniazdo zaciskane SMA-RP na RG174. Złączki te powinny być zaciskane, ale można też je delikatnie polutować, a zrobi to nam każdy elektryk.

 

 

 

Następnie musimy zaopatrzyć się w rurkę plastikową o średnicy 12mm i skrócić ją na taką długość, żeby weszła do obudowy sonaru, a kończyła się na złączce SMA-RP.

Ważną rzeczą jest aby zaopatrzyć się w klej – może być to klej dwuskładnikowy np. poxipol lub inny i zalać i uszczelnić rurkę, żeby nie dostała się woda ani wilgoć.

Sonar zasilany jest oryginalną baterią CR 2032, a włącza się gdy od dołu sonaru mostkowane są dwa styki w wodzie, dlatego sonar musi być zanurzony do połowy.

Kiedy już klej nam wyschnie, wkręcamy antenę i sonar jest gotowy do pracy. Jeśli chodzi o mocowanie kupujemy złączkę zaciskową taką jaką używa się do mocowania rurek elektrycznych. Ja osobiście przykręciłem ją do kadłuba i zalałem klejem ,,kropelką” . Dodam jeszcze, iż żeby sonar dobrze się trzymał, należy okleić rurkę np. taśmą klejącą . Wówczas trzyma się dość mocno i będziemy spokojni, że gdzieś na wodzie się nie wyczepi.

 

 

 

Koszt całkowity użytych części wynosi ok 50 zł. W przypadku gdy montaż zrobimy sami, nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów.

 

– Mario

Obserwuj nas
Facebookpinterestinstagram